Bostadskomplexet La Mata Beach är ett helt nytt projekt på marknaden.
Det präglas av innovativ och noggrann design i ett av de mest efterfrågade områdena söder om Alicante på Costa Blanca. Bostadsföreningen består av lägenheter klassade som lyxbostäder. Lägenheterna har 2 eller 3 sovrum, 2 badrum med golvvärme, kök och vardagsrum. Lägenheterna i markplan har privat trädgård, lägenheterna på mellanvåningarna har balkong och takvåningarna har privata takterrasser. Lägenheterna är ljusa och släpper in dagsljus genom stora fönster i sydostläge med havsutsikt från våning 2 och utsikt över trädgårdar och pooler. Inhägnad bostadsförening med gräsytor och trädgårdar, två pooler för vuxna, en för barn, ett gym mellan de två simbassängerna för vuxna och en parkeringsplats för cyklar och fordon. Dessutom har alla lägenheter en parkeringsplats utomhus. Ett första block med 50 enheter levereras i maj–juni 2024. Byggbolaget erbjuder bankgaranti för alla utförda betalningar.
PRIS
Det finns många lägenhetsalternativ att välja bland: bottenvåning, mellanvåning eller takvåning.
På priset tillkommer cirka 13 procent därav 10 procent moms plus kostnader för bostadsköpet: förvaltning och juridiska handlingar, Notarius Publicus, lagfartinskrivning, lagfarts plombering och fastighetsregister hos spanska myndigheten.
BETALNINGSVILLKOR VID FÖRSÄLJNINGSKONTRAKTET (Det kommer att justeras under tiden nära projektets slut vid varje ettap)
1.- Insättning på 10 000 €.
2.- 20% av försäljningspriset 1 månad senare.
3.- 10 % av försäljningspriset när byggnadens struktur är färdigställd.
4.- 20% av försäljningspriset när installationer och invändig avskiljning är genomförda.
5.- Resten av priset vid undertecknandet av handlingen.
Andra mer flexibla betalningsvillkor kan studeras efter varje kunds behov.
OMGIVNING
Bostadsföreningen ligger bara 700 meter från La Mata-stranden i Aguas Nuevas stadsdel. La Mata en av de bästa stränderna på Costa Blanca. På promenadavstånd ligger ett köpcenter med många olika butiker och serviceställen. Bostadsföreningen ligger nära en busshållplats varifrån den kommunala busstrafiken erbjuder bra förbindelser med övriga områden mellan La Mata och Torrevieja samt till Alicante. 35-minuters bilfärd via motorvägen till flygplatsen i Alicante. Det finns flera intressanta platser att besöka i omgivningarna utöver stränderna, som den berömda aromatiska parken i Torrevieja, det kommunala sportcentret och det veckovisa marknadsområdet. Här finns nattklubb och ett konsertområde samt ett brett utbud av barer, restauranger och pubar. Fem minuters bilfärd härifrån ligger det stora köpcentret Las Habaneras, köpcentret Ozonet med IMF-biografer och bowling samt stormarknaden Carrefour.